Kitesurfing w oryginale (kiteboarding) to sport wodny, odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie pływanie i prowadzeniu deski. W Kiteboardingu deskę prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi, podobnie jak w snowboardzie. W windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika. Zamiast klasycznego żagla do kitebaordingu używa się latawce, o różnych rozmiarach wielkości. Latawiec utrzymywany jest przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na tzw. barze przypiętym do trapezu (uprzęży) zakładanego przez kitesurfera.

Sport ten uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych, sprzyjające wiatry wieją m.in w dolinach alpejskich, np. w Południowym Tyrolu, jak i morskich na polskim wybrzeżu Bałtyku, półwysep helski.

Jeśli chcesz nauczyć się pływać na desce z latawcem? To świetnie! Kiteboarding to naprawdę fantastyczny sport, który daje dużo adrenaliny i przyjemności. Jednak zanim zaczniesz szukać sprzętu i dokonasz zakupu, zapoznaj się z informacjami jakie stworzyliśmy na podstawie naszego 7 letniego doświadczenia, najczęściej zadawanych pytań, które są ważne w kwestii Twojego bezpieczeństwa.

  1. ZAPOMNIJ, ŻE NAUCZYSZ PŁYWAĆ SIĘ SAM

Kiteboarding, czy surfing to nie są sporty, których można nauczyć się oglądając filmiki na Youtube. Nie chodzi tutaj nawet o oczywisty i dotyczący również innych dyscyplin fakt, że nauka pod okiem instruktora pozwala szybciej osiągnąć niezbędne umiejętności oraz od samego początku wykorzenić błędy, których później znacznie trudno się pozbyć. W tym przypadku najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Kiteboarding jest sportem ekstremalnym i jest wiele zagrożeń, które możesz napotkać po drodze. W końcu wiatr i woda to 2 żywioły! Potrzebna jest do tego wiedza, umiejętności i doświadczenie, które zdobędziesz podczas szkolenia.  Dobry instruktor zadba o Twoje bezpieczeństwo nie tylko podczas szkolenia, ale nauczy Cię również tego, jak radzić sobie w przyszłości samodzielnie w różnych sytuacjach, aby unikać zagrożeń.

  1. PIERWSZA LEKCJA

Podczas pierwszej lekcji (2h) nie wchodzisz w ogóle do wody. Otrzymujesz od nas dużą dawkę teorii, nauczysz, jak przygotować sprzęt, oraz jak działają systemy bezpieczeństwa i kiedy ich się używa. Następnie szkolisz się na małym latawcu treningowym, na którym nauczysz się sterowania. Dzięki temu na następnej lekcji, już w wodzie, będziesz przygotowany na to, żeby zacząć pracę z docelowym latawcem.

  1. KIEDY ZACZYNAMY ĆWICZYĆ Z DESKĄ

Na drugiej albo nawet trzeciej lekcji w wodzie. Najpierw musisz dobrze opanować kontrolę nad latawcem. Dopiero kiedy sterowanie nim nie będzie sprawiało Ci problemu przejdziesz do następnego etapu (jeszcze bez deski) czyli bodydragów (body drag – ciągnięcie ciała). Dzięki temu nauczysz się pływać z latawcem (póki co na brzuchu) i generować moc potrzebną do tego, żeby wystartować z deską. Deski do kite nie są wyporne, co oznacza, że od samego początku trzeba wejść w ślizg (czyli nabrać odpowiedniej prędkości, żeby deska nie zatapiała się pod Twoim ciężarem). Dlatego trzeba naprawdę dobrze radzić już sobie z latawcem, żeby skoordynować te wszystkie elementy i popłynąć.

  1. GDZIE NAJLEPIEJ JEST SIĘ UCZYĆ

Na świecie jest wiele ciekawych miejsc do nauki kiteboardingu, jednym z nich je nasz Półwysep Helski który uważany jest za jeden z najlepszych spotów do nauki na świecie ze względu na ogromne obszary płytkiej wody na Zatoce Puckiej. Nie jest to jednak jedyny tak dobry spot, można wymieniać tu sporo miejsc, ale na pewno do nauki świetne warunki posiadają spoty w Egipcie, Maroku Dakhla, wyspy Prasonisi, czy Rodos, oraz hiszpańska Tarifa. Należy jednak liczyć się z tym, że koszty szkoleń w kraju kursów kiteboardingu są znacznie niższe niż zagranicą.

  1. DLACZEGO KITESURFING JEST DROGI?

Jeśli porównasz ceny szkoleń czy kursów kiteboardingu z surfingiem, to widać różnicę. Skąd ta różnica i z czego wynika? Po pierwsze sprzęt, nie dość, że jest drogi, to jest bardzo delikatny i szybko ulega uszkodzeniom, szczególnie gdy używany jest przez osoby początkujące.

Po drugie instruktorzy kitesurfingu mają zazwyczaj wyższe stawki. Powodów tego jest kilka, ale wystarczy wymienić 2 – jest ich mniej, jednak nie w Polsce porównując do surfingu, oraz pracują zazwyczaj w wietrzne dni. Po trzecie lekcje kitesurfingu w przeciwieństwie do innych sportów nie mogą się odbywać w dużych grupach.

  1. LEKCJE INDYWIDUALNE. DLACZEGO WARTO?

Jeżeli myślisz, że wybierając opcję lekcji grupowej zaoszczędzisz, to nie masz zupełnie racji. Owszem, w grupie wychodzi taniej. Jednak specyfika tego sportu sprawia, że podczas lekcji (przynajmniej na początku) będziecie mieli do dyspozycji tylko jeden latawiec i wykonywali ćwiczenia w grupie na zmianę. Rachunek jest prosty, podziel długość swojej lekcji przez liczbę osób w grupie i porównaj to z tym ile “ zaoszczędziłeś”. Dlatego w Akademii Kiteboardingu, realizujemy szkolenia w maksymalnie 2-3 osobowych grupach.

  1. ILE CZASU POTRZEBUJĘ NA NAUKĘ?

To jest oczywiście kwestia indywidualna. Przeciętnie 10-12 godzin wystarczy, żeby opanować wstawanie na desce i nauczyć się pływać po kilkadziesiąt metrów z wiatrem w prawo i lewo. Przed Tobą oczywiście jeszcze sporo do poznania (ostrzenie czyli pływanie pod wiatr, zwroty, skoki), jednak od tego momentu jesteś już w miarę samodzielnym kitesurferem i dalej możesz ćwiczyć już na własną rękę. Są oczywiście osoby, które łapią bardzo szybko. Zazwyczaj pomaga jeśli uprawiasz inne sporty deskowe (deskorolka, surfing, a szczególnie wakeboard).

  1. DOBRY INSTRUKTOR TO PODSTAWA

To, że ktoś jest dobrym kitesurferem nie znaczy jeszcze, że jest dobrym instruktorem, przykładów jest tutaj wiele. A że instruktorów na rynku jest niedobór, to możecie trafić bardzo różnie, nawet jeśli pójdziecie do szkółki, która ma dobre opinie. Dlatego polecam zapisac się na zajęcia do konkretnego instruktora poleconego nam przez kogoś ze znajomych, lub też zaczerpnąć opinii na jego temat. U nas szukajcie Robert Szymański, ogromna wiedza, 7 letnie doświadczenie i cierpliwość.

Po ukończeniu kursu, gdzie udało Ci się osiągnąć poziom określany jako wystarczający do tego, żeby samodzielnie pływać i dalej doskonalić swoje umiejętności, możesz kupić swój sprzęt albo go wypożyczać, żeby wypożyczyć musisz posiadać kartę IKO potwierdzającą Twoje umiejętności, którą powinieneś otrzymać po zakończonym kursie w dobrej szkole.

Zawsze pamiętaj o zachowaniu środków bezpieczeństwa, szczególnie jeśli pojedziesz pływać na nowym, nieznanym jeszcze spocie. Jeśli nadal nie czujesz się pewnie z latawcem, możesz dalej pływać pod okiem instruktora lub najlepiej jeśli masz taką możliwość, z kimś znajomym, kto dobrze ogarnia kite’a i w razie czego, może Ci pomóc.

SZKOLENIA KITESURFING – CENNIK

Lekcja pokazowa z latawcem treningowym (do 4 os.): 120 zł / os.
Zajęcia na plaży trwają 2 godziny

– rozpoznawanie i kierunki wiatrów vs brzeg
– niebezpieczeństwa na spocie
– okno wiatrowe
– ćwiczenia na latawcu treningowym
– budowa latawca
– rozkładanie i składanie kite’a
– budowa baru i systemów bezpieczeństwa
– działanie systemów bezpieczeństwa

kurs podstawowy I-go stopnia* [dla początkujących]: 400 zł / os.
zajęcia na wodzie 4 godziny:
2 godz. zajęć teoretycznych (do 4 os.):
– konstrukcja, elementy i rodzaje latawców
– zasady sterowania latawcem
– użycie systemów bezpieczeństwa
– zwijanie awaryjne latawca na płytkiej wodzie

2 godz. zajęcia praktyczne (do 3 os.):
– przygotowanie sprzętu (trymowanie i klarowanie)
– konserwacja latawca
– start, sterowanie i lądowanie na lądzie
– ćwiczenia podczas puszczania latawca
– start i lądowanie latawca na wodzie

kurs uzupełniający II-go stopnia* [dla początkujących]: 500 zł / os.
zajęcia na wodzie 6 godziny (do 3 os.):
-krótkie przypomnienie teorii i zasad bezpieczeństwa

5 godz. zajęć praktycznych:
– ćwiczenia koordynacyjne z latawcem i pierwsze próby z deską
– start z wody
– systemy ratunkowe
– pływanie z wiatrem
– elementy zwrotów
– ćwiczenia do jazdy ostro na wiatr

kurs 2- dniowy* [I+II stopień do 3 os.] 850 zł / os.
zajęcia 8 godz. (4 godz./ dziennie)
kurs obejmuje program szkolenia z zakresu I i II stopnia

kurs grupowy 12 godzinny* [I+II+III stopień do 3 os.]: 1170 zł / os.
zajęcia 12 godz. (4 godz./ dziennie)

kurs indywidualny 12 godzin*: 1450 zł / os.
zajęcia 12 godz. (4 godz./ dziennie)
kurs obejmuje program szkolenia z zakresu I,II, III stopnia
kurs dostosowany jest do indywidualnych postępów kursanta

kurs indywidualny 8 godzin*: 1070 zł / os.
kurs obejmuje program szkolenia z zakresu I i II stopnia
kurs dostosowany jest do indywidualnych postępów kursanta

W razie niewystarczających warunków wiatrowych
istnieje możliwość:
-otrzymania vouchera na niewykorzystane godziny kursu

Wypożyczenie sprzętu:
– wynajem sprzętu kite wyłącznie dla posiadaczy IKO Kiteboarding Card